Współpraca producentów motoryzacyjnych z dostawcami nowoczesnych technologii niesie ze sobą ogromny potencjał rozwojowy, zespół ds. Inteligentnej Mobilności, Frost & Sullivan

Warszawa –  5 stycznia, 2017 r. – Osiągnięcia w dziedzinie biometrii radykalnie odmienią sposób, w jaki kontrolowany jest stan zdrowia i samopoczucia kierowców, oraz poprawią bezpieczeństwo użytkowników dróg. Choć jest to prognoza na rok 2025, to już dzisiaj co trzeci nowy samochód wyposażony jest w takie rozwiązania technologiczne jak czytniki linii papilarnych, urządzenia do rozpoznawania tęczówki, głosu i gestów, układy monitorujące puls, fale mózgowe, ruchy powiek i twarzy oraz wykrywające nadmierny poziom stresu i zmęczenia. Działają one zarówno w oparciu o urządzenia pokładowe, jak i o chmury danych. Prognozy przewidują, że stosowane w przemyśle motoryzacyjnym systemy biometryczne czeka ogromny skok technologiczny.  Najwięksi producenci samochodowi oraz dostawcy OEM nie mogą pozostać w tyle za pojawiającymi się wciąż nowymi technologiami, modelami biznesowymi oraz regulacjami prawnymi, które kształtują ich niezwykle dynamicznie zmieniającą się branżę.

„Współpraca pomiędzy producentami motoryzacyjnymi a firmami oferującymi urządzenia elektroniczne spowoduje przyspieszenie procesu integracji rozwiązań biometrycznych z samochodowymi urządzeniami pokładowymi, dzięki czemu producenci zaoszczędzą na wydatkach ponoszonych na rozwój układów biometrycznych, oferując jednocześnie ich wytwórcom szansę szybkiego rozwoju” – twierdzi Joe Praveen Vijayakumar, Analityk Frost & Sullivan specjalizujący się w inteligentnych rozwiązaniach mobilnych. „Na rynku pojawią się także nowe modele biznesowe, w których zarówno urządzenia, jak i ludzkie zdrowie będą traktowane jako usługi.”

Z analizy pt. Rozwiązania biometryczne w globalnym przemyśle motoryzacyjnym w latach 2016–2025, stanowiącej część realizowanego przez firmę Frost & Sullivan Programu Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorstw, znanego pod nazwą Automotive & Transportation wynika, że producenci samochodowi oraz ich dostawcy inwestują w zaawansowane systemy biometryczne oparte na koncepcji interakcji pomiędzy człowiekiem i maszyną, a także systemy wykorzystujące układy rozpoznawania głosu oraz gestów. Dążąc do poszerzenia swojej oferty produktowej nawiązują oni również współpracę z zajmującymi się tą problematyką start-up’ami oraz finansują ich działalność.

Kliknij tutaj, aby uzyskać bezpłatny dostęp do dodatkowych informacji poświęconych temu badaniu oraz zarejestrować się jako uczestnik Dialogu Poświęconego Strategii Rozwojowej – darmowej, interaktywnej inicjatywy pozwalającej na wymianę spostrzeżeń z liderami opinii z firmy Frost & Sullivan.

„Postępująca urbanizacja spowoduje, że rola wykorzystujących dane biometryczne, zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy, które ułatwią bezpieczne i komfortowe poruszanie się w gęstym ruchu ulicznym, będzie nieustannie rosła” – zauważa Praveen.  „Jednak obawy konsumentów dotyczące bezpieczeństwa wrażliwych danych gromadzonych za pomocą urządzeń biometrycznych zmuszą także dbających o swoją wiarygodność i koncentrujących się na długofalowym wzroście dostawców do inwestowania w rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa.”

Do najbardziej innowacyjnych firm działających w branży systemów biometrycznych stosowanych w sektorze motoryzacyjnym należą:

  • Empatica – zegarek, który monitoruje parametry życiowe kierowców cierpiących na epilepsję i pomaga przewidzieć zbliżający się atak;
  • Gestigon – oprogramowanie interpretujące szeroki zakres ruchów wykonywanych przez kierowcę i potrafiące wyciągnąć stosowne wnioski dotyczące jego samopoczucia;
  • Optalert – okulary wykorzystujące promieniowanie podczerwone do monitorowania ruchu gałek ocznych kierowcy w celu wykrycia senności;
  • Sober Steering – wbudowane w kierownicę czujniki, które potrafią skontrolować poziom trzeźwości kierowcy oraz określić czy stężenie alkoholu mieści się w dopuszczalnych granicach;.
  • Vigo – inteligentne słuchawki, które monitorują ruchy głowy oceniając poziom koncentracji kierowcy i wykrywając nadmierne pochylanie się będące oznaką senności.

O firmie Frost & Sullivan

Frost & Sullivan – firma świadcząca usługi partnerstwa na rzecz rozwoju, współpracuje z klientami, aby umożliwić im wykorzystanie opartej na wizji innowacyjności w odpowiedzi na światowe wyzwania oraz związane z nimi możliwości rozwoju, które zadecydują o „być albo nie być” obecnych uczestników rynku. Od ponad 50 lat opracowujemy strategie rozwoju dla przedsiębiorstw z listy Global 1000, rozwijających się firm, sektora publicznego oraz społeczności inwestorów. Skontaktuj się z nami: Rozpocznij dyskusję

Rozwiązania biometryczne w globalnym przemyśle motoryzacyjnym w latach 2016–2025

K11A-18

Kontakt:
Evgenia Oleynikova
Dział Komunikacji Korporacyjnej – Europa
T: +48 22 481 62 10
E: evgenia.oleynikova@frost.com

Twitter: @Frost_Sullivan lub @FS_Automotive
Facebook: FrostandSullivan
LinkedIn: Future of Mobility – Forum firmy Frost & Sullivan

About Frost & Sullivan

For six decades, Frost & Sullivan has been world-renowned for its role in helping investors, corporate leaders and governments navigate economic changes and identify disruptive technologies, Mega Trends, new business models and companies to action, resulting in a continuous flow of growth opportunities to drive future success.

Frost & Sullivan

For six decades, Frost & Sullivan has been world-renowned for its role in helping investors, corporate leaders and governments navigate economic changes and identify disruptive technologies, Mega Trends, new business models and companies to action, resulting in a continuous flow of growth opportunities to drive future success.

Your Transformational Growth Journey Starts Here

Share This