Ponad 1700 start-up’ów i spółek technologicznych zrewolucjonizuje przemysł samochodowy – zespół ds. Mobilności, Frost & Sullivan

Warszawa – 5 kwietnia, 2017 r. – W świetle nadchodzących zmian technologicznych, branża motoryzacyjna znalazła się u progu wielu nowych wyzwań: od samochodów komunikujących się z siecią, przez Internet rzeczy (Internet of Things – IoT), technologie autonomiczne, wpływ smartfonów na obsługę samochodowych urządzeń pokładowych, aż po zmianę regulacji prawnych oraz wzrost poziomu bezpieczeństwa. Producenci samochodów oraz współpracujący z nimi bezpośrednio dostawcy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że muszą poświęcić większą uwagę inwestycjom w odpowiednie oprogramowanie. Wczesne wdrożenie właściwych rozwiązań ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia ich pozycji w przeżywającym szybkie zmiany ekosystemie. Jednak ostateczny sukces zależeć będzie od wyboru odpowiednich, pozwalających na zwiększenie tempa rozwoju technologii, które umożliwiają jednocześnie optymalne wykorzystanie posiadanych zasobów.

Cyfrowa transformacja przemysłu motoryzacyjnego to najnowsze opracowanie dostępne w ramach analizy pt. Future of Mobility,stanowiącej element prowadzonego przez firmę Frost & Sullivan Programu na rzecz rozwoju. Wynika z niego, że nakłady na cyfryzację, które wedle prognoz będą rosnąć gwałtownie, osiągając w roku 2020 poziom 82,01 mld USD, wywołają rewolucję na koncentrującym się do tej pory głównie na rozwiązaniach sprzętowych rynku motoryzacyjnym, zmuszając go do przyłożenia większej wagi do oprogramowania i rozwiązań informatycznych. Badanie skupia się na takich kwestiach, jak: działalność stricte biznesowa, optymalizacja procesów oraz budowa kompetencji i modeli biznesowych w pięciu kluczowych obszarach, opartych na rozwiązaniach sieciowych łańcuchu dostaw; przemysłowej wersji Internetu rzeczy (Industrial Internet of Things – IIoT) oraz Industry 4.0; samochodach połączonych z siecią i autonomicznych; cyfrowej sprzedaży detalicznej, a także mobilności, jako usłudze (MaaS).

Aby skontaktować się z liderami opinii z firmy Frost & Sullivan oraz zamówić nasze badanie, wejdź na stronę:https://goo.gl/bD9MnN

„Cyfrowa transformacja wpłynie na działalność całego motoryzacyjnego łańcucha wartości, w tym na projektowanie, produkcję, dystrybucję i sprzedaż – całkowicie zmieniając kształt tradycyjnego modelu biznesowego znanego z branży samochodowej. W nowych modelach uwzględnione zostaną różne rodzaje danych, zdolność do komunikacji sieciowej, skoncentrowanie się na potrzebach klienta oraz cyberbezpieczeństwo” – zauważa Sriram Venkatraman, starszy konsultant Frost & Sullivan ds. Mobilności. „Spowoduje to zmianę ośrodków decyzyjnych odpowiedzialnych za rozwiązania cyfrowe – nie będą nimi już prezesi firm, dyrektorzy ds. inwestycji, ani też działy informatyczne: do roku 2020 strategiczne inicjatywy w dziedzinie rozwiązań cyfrowych, podejmowane zarówno przez producentów pojazdów luksusowych, jak i popularnych, staną się domeną dyrektorów ds. cyfryzacji.

Producenci i ich kluczowi dostawcy będą dążyli do nawiązania bliskiej współpracy z firmami i specjalistami w dziedzinie chmur danych, cyberbezpieczeństwa, telematyki, komunikacji sieciowej oraz druku 3D. Nowoczesne rozwiązania cyfrowe stanowią główny czynnik stymulujący rozwój takich firm, jak Robert Bosch, Harman International, Continental, Magneti Marelli oraz Denso. Przywiązujący coraz większą uwagę do komunikujących się z siecią samochodów, pojazdów autonomicznych oraz mobilności producenci, tacy jak Ford, GM, Tesla, Volkswagen i Toyota, muszą przygotować się na konkurowanie z rywalami działającymi w sektorze nowoczesnych technologii, półprzewodników oraz szeroko pojętej mobilności.

Do innych, spodziewanych na rynku nowości należą:

  • Znaczące inwestycje w nowoczesne rozwiązania technologiczne, ponoszone przez firmy z branży motoryzacyjnej, zarówno w obszarze produkcji, jak i obsługi klienta, w celu maksymalizacji zysków płynących z oferowania nowatorskich usług; wydatki informatyczne wzrosną z 37,95 mld USD w roku 2015 do 168,8 mld USD w roku 2025, co oznacza roczne tempo wzrostu wynoszące 16,1 procent;
  • Koncentracja inwestycji na pojazdach elektrycznych, nowych usługach związanych z mobilnością, multimodalności, sztucznej inteligencji oraz samochodach autonomicznych;
  • Dogłębne zmiany w łańcuchu dostaw branży motoryzacyjnej w wyniku wejścia na rynek ponad 1700 nowych start-up’ów;
  • Zwiększony poziom bezpieczeństwa działalności biznesowej, zarówno w ramach struktury pionowej, jak i poziomej, w wyniku zastosowania przez firmy rozwiązań IoT oraz prowadzenia analiz Big Data;
  • Unikalne dla poszczególnych krajów, cyfrowe strategie sprzedaży detalicznej nowych/używanych samochodów, oferowane dodatkowo do obsługi posprzedażnej i serwisu.

„Do roku 2030, proces digitalizacji przemysłu motoryzacyjnego przejdzie drogę od cyfrowych usług, poprzez rozwiązania typu „samochód jako usługa (CaaS)”, aż po kompleksowe oferty „mobilność jako usługa (MaaS)”, czyniąc pojazdy jednym z elementów naszego sieciocentrycznego życia codziennego” – dodaje Venkatraman. „Producenci samochodowi, którzy wdrożą dostosowane do ich indywidualnych potrzeb, oparte na dogłębnej analizie inicjatywy cyfrowe, będą w stanie w pełni wykorzystać możliwości, jakie zyskają dzięki inwestycjom w oprogramowanie. Uzyskają także dostęp do nowych rynków i bez problemu wdrożą najlepsze, dostępne w danej chwili praktyki”.

Program na rzecz rozwoju poświęcony Mobilności koncentruje się również na takich zagadnieniach, jak: Chmura i samochód – praktyka, modele biznesowe i analiza wpływu; Wydatki informatyczne sektora motoryzacyjnego – najważniejsze obszary, trendy i prognozy na przyszłość; Systemy zarządzania stosowane przez dealerów z branży motoryzacyjnej (DMS) – potencjał wzrostu rynkowego i transformacja cyfrowa, prognoza do roku 2022; Stan cyberbezpieczeństwa w motoryzacji: najważniejsze trendy rozwiązania, działania producentów i profile dostawców; Nowatorska komunikacja satelitarna w sektorze motoryzacyjnym; Analiza strategiczna rynku bezkluczykowego dostępu do pojazdów.

O firmie Frost & Sullivan

Frost & Sullivan, firma świadcząca usługi partnerstwa na rzecz rozwoju przedsiębiorstw (Growth Partnership Company), współpracuje z klientami, umożliwiając im podążanie drogą innowacji przyszłości, a tym samym stawianie czoła wyzwaniom o charakterze globalnym. Pomagamy również w wykorzystaniu pojawiających się możliwości rozwoju, które decydują o współczesnych graczach rynkowych. Od ponad 50 lat opracowujemy strategie rozwoju dla przedsiębiorstw z listy Global 1000, nowych firm, instytucji sektora publicznego oraz społeczności inwestorów.

Cyfrowa Transformacja Przemysłu Motoryzacyjnego

K079-18

Kontakt:
Evgenia Oleynikova
Dział Komunikacji Korporacyjnej – Europa
Tel: +48 22 481 62 10
Evgenia.Oleynikova@frost.com

https://www.frost.com
Twitter: @Frost_Sullivan lub @FS_Automotive
Facebook: FrostandSullivan
Linkedin: Future of Mobility –  Frost & Sullivan Forum

About Frost & Sullivan

For six decades, Frost & Sullivan has been world-renowned for its role in helping investors, corporate leaders and governments navigate economic changes and identify disruptive technologies, Mega Trends, new business models and companies to action, resulting in a continuous flow of growth opportunities to drive future success.

Frost & Sullivan

For six decades, Frost & Sullivan has been world-renowned for its role in helping investors, corporate leaders and governments navigate economic changes and identify disruptive technologies, Mega Trends, new business models and companies to action, resulting in a continuous flow of growth opportunities to drive future success.

Your Transformational Growth Journey Starts Here

Share This