Wykorzystanie sztucznej inteligencji przyczyni się do zacieśnienia relacji z klientami i odkrycia nowych możliwości wzrostu sprzedaży, zespół ds. Transformacji Cyfrowej, Frost & Sullivan

AI Retail Industry.jpgWarszawa – 17 lipca, 2017 r. – Gwałtowny rozwój technologii sztucznej inteligencji (SI) i systemów uczących się (machine learning), opartych na chmurach obliczeniowych, przetwarzaniu dużych zbiorów danych i nowych algorytmach zmienia oblicze handlu detalicznego. Ponieważ zastosowanie sztucznej inteligencji do przetwarzania dużych zbiorów danych umożliwia automatyzację wielu czynności, dokładniejsze planowanie i zindywidualizowanie działań marketingowych odpowiednio do charakteru klienta, sprzedawcy detaliczni masowo wdrażają tego typu rozwiązania z myślą o znacznym wzmocnieniu swojej pozycji rynkowej. Najczęściej skupiają się przy tym na sprawniejszym zarządzaniu relacjami z klientem. W czasach, gdy handel detaliczny przeżywa trudne chwile, zachodzące w tej branży zmiany są niczym powiewem świeżego powietrza, niosącym nadzieję na lepsze jutro.

Globalne perspektywy wykorzystania sztucznej inteligencji w handlu detalicznym – 2017 to jeden z najnowszych raportów opracowanych przez firmę Frost & Sullivan, w którym omówiono technologię sztucznej inteligencji i aktualne możliwości jej wykorzystania w biznesie. W szczególności, autorzy raportu przeanalizowali opłacalność i efekty zastosowania sztucznej inteligencji w handlu detalicznym, zarówno w ramach istniejących, jak i nowo tworzonych procesów. Ponadto przedstawili strategie dotyczące sztucznej inteligencji, które mogą przyjmować sprzedawcy detaliczni i dostawcy rozwiązań informatycznych, wskazując, że jedni i drudzy najwięcej uwagi powinni poświęcać kwestii danych. Po stronie branżowej największy udział w tworzeniu raportu miały takie firmy jak AmazonOcadoIBM i Softbank.

W celu skontaktowania się z nami i uzyskania dodatkowych informacji o roli sztucznej inteligencji w handlu detalicznym proszę kliknąć tutaj

„Wszyscy sprzedawcy detaliczni powinni się skupić na innym rozłożeniu akcentów i zapewnieniu klientom jak najlepszych wrażeń w kontakcie zdalnym, jak i bezpośrednim”, mówi analityk ds. Transformacji Cyfrowej Vijay Michalik. „Najwyższe tempo wzrostu w handlu detalicznym odnotowują gracze najbardziej zaawansowani pod względem technologicznym, bez względu na to, czy są to firmy duże czy małe, doświadczone czy początkujące. Dotyczy to zwłaszcza handlu elektronicznego. Efekt sieciowy może sprawić, że pozostali konkurenci nie będą w stanie dotrzymać im kroku. Detaliści internetowi i tradycyjni, którzy jeszcze tego nie zrobili, powinni jak najszybciej wdrożyć podobne technologie, jeśli chcą odbudować swoją pozycję rynkową”.

Sprzedawcy detaliczni i dostawcy zaawansowanych technologii inwestują znaczne środki w programy sztucznej inteligencji, wywołując na rynku zmiany, które dla nieprzystosowanych mogą okazać się zabójcze. Do najpopularniejszych obecnie zastosowań sztucznej inteligencji należą:

  • Wirtualni asystenci i automatyczni konsultanci: są to narzędzia bezpośredniej komunikacji z klientem, które znacznie ułatwiają płynne przejście do procesu składania zamówienia i usprawniają jego przebieg. Posiadają one funkcje zadawania pytań, udzielania odpowiedzi i doradzania klientom, przez co umożliwiają ich masową, ale jednocześnie zindywidualizowaną obsługę;
  • Marketing i segmentacja rynku: modele SI mogą wykorzystywać zgromadzone dane do obliczania prawdopodobnej skuteczności różnych wariantów kampanii promocyjnych i kanałów marketingowych, znacznie ułatwiając menedżerom podejmowanie decyzji;
  • Optymalizacja zapasów i funkcjonowania łańcucha dostaw: narzędzia sztucznej inteligencji zapewniają większą kompletność i terminowość dostaw niż systemy tradycyjne, a poza tym potrafią przewidywać kształtowanie się podaży i popytu.

W epoce sztucznej inteligencji dane są na wagę złota, dlatego walka o nie stanie się jednym z głównych obszarów rywalizacji rynkowej – twierdzi Michalik. – Ciągła optymalizacja poszczególnych funkcji przedsiębiorstwa będzie wymagała pozyskiwania i przetwarzania coraz większej ilości informacji, a to z kolei wiąże się z poważnymi nakładami na nowy sprzęt, oprogramowanie i rozwiązania sieciowe. Przedsiębiorstwa muszą również mieć na uwadze wymogi bezpieczeństwa związane z gromadzeniem danych o klientach i ich analizowaniem przy użyciu sztucznej inteligencji.

O Frost & Sullivan

Frost & Sullivan, firma świadcząca usługi partnerstwa na rzecz rozwoju przedsiębiorstw (Growth Partnership Company), współpracuje z klientami, umożliwiając im podążanie drogą innowacji przyszłości, a tym samym stawianie czoła wyzwaniom o charakterze globalnym. Pomagamy również w wykorzystaniu pojawiających się możliwości rozwoju, które decydują o współczesnych graczach rynkowych. Od ponad 50 lat opracowujemy strategie rozwoju dla przedsiębiorstw z listy Global 1000, nowych firm, instytucji sektora publicznego oraz społeczności inwestorów.

Dane kontaktowe:
Evgenia Oleynikowa
Dział Komunikacji Korporacyjnej – Europa
Tel: +48 22 481 62 10
E: evgenia.oleynikova@frost.com

About Frost & Sullivan

For six decades, Frost & Sullivan has been world-renowned for its role in helping investors, corporate leaders and governments navigate economic changes and identify disruptive technologies, Mega Trends, new business models and companies to action, resulting in a continuous flow of growth opportunities to drive future success.

Frost & Sullivan

For six decades, Frost & Sullivan has been world-renowned for its role in helping investors, corporate leaders and governments navigate economic changes and identify disruptive technologies, Mega Trends, new business models and companies to action, resulting in a continuous flow of growth opportunities to drive future success.

Your Transformational Growth Journey Starts Here

Share This